•  
    • Panorama svetskog filma

      FEST 2014 / Vesti / Panorama svetskog filma
      15. Januar 2014.
      U dobro poznatoj programskoj celini ove godine biće prikazano 14 filmova sa raznih krajeva sveta, od dalekog istoka do Južne Amerike. Sa istoka nam dolaze tri filma: Kakav otac, takav sin je potresna drama o osetljivoj temi zamene dece na rođenju koju je režirao Hirozaku Koreda.

      U dobro poznatoj programskoj celini ove godine biće prikazano 14 filmova sa raznih krajeva sveta, od dalekog istoka do Južne Amerike. Sa istoka nam dolaze tri filma: Kakav otac, takav sin je potresna drama o osetljivoj temi zamene dece na rođenju koju je režirao Hirozaku Koreda. U svojoj uspešnoj i dugoj karijeri Koreda je tri puta bio nominovan za Zlatnu palmu i jednom za Zlatnog lava, a poslednji film doneo mu je nagradu žirija i ekumenskog žirija u Kanu uz mnogobrojne druge počasti. Drugi film je takođe iz Japana, Ustajala voda, dok treći dolazi iz Hong Konga. Film Slepi detektiv režirao je Džoni To, jedan od predstavnika honkoškog novog talasa koji je u karijeri režirao i producirao preko 30 filmova najrazličitijih žanrova i sarađivao sa najvećim filmskim zvezdama Hong Konga. 

        Iz Severne Amerike takođe tri filma: Zaustaviti lupanje srca, Vraćanje i Demontaža, dok iz Južne Amerike dolaze četiri ostvarenja. Argentinski reditelj Santijago Loza izuzetno je uspešan u svojoj zemlji, gde je osvojio brojne nagrade, uključujući sedam nagrada filmskog festivala u Buenos Ajresu, od kojih poslednju za film La paz kojim će se predstaviti i srpskoj publici. Čileanski reditelj Dijego Ruiz autor je filma Iglo, kubanski reditelj Karlos Lečuga režirao je gorku komediju Melasa, a meksička rediteljka Klaudija Sent-Luce porodičnu komediju Čudesni som.

        Iz Evrope i sa Bliskog istoka dolazi nekoliko zanimljivih ostvarenja. Mandarine je snažna i potresna ratna drama za koju je reditelj Zaza Urushadze osvojio nagradu za režiju i nagradu publike na filmskom festivalu u Varšavi, a osvojio je nagrade i na festivalu u Talinu. Film Lestve za Damask bavi se duhovnom borbom jedne devojke i njenom ljubavnom pričom koja se razvija u osvit nemira u Siriji. Iz Irana dolazi film Zaobilazak pravila, a iz Iraka Pre snega, koji je rađen u koprodukciji sa Norveškom. Reditelj Hišam Zaman rođen je u Kurdistanu, a kao tinejdžer je emigrirao u Norvešku. U filmu se koristi autobiografskim podacima i prikazuje svet Kurdistana u koji retko imamo prilike da zavirimo, ali i put jednog dečaka od Iraka do Norveške. Proglašen je za najbolji skandinavski film na festivalu u Geteborgu i prikazan je na Karlovim Varima, u Varšavi, na Tribeki gde je osvojio nagradu za fotografiju.  

    •